TETRAKIS(ETHYLMETHYLAMINO)TITANIUM CAS#: 308103-54-0; ChemWhat Code: 451561
Names & Identifiers |
| Product Name | TETRAKIS(ETHYLMETHYLAMINO)TITANIUM |
| Synonyms | TITANIUM TETRAKIS(ETHYLMETHYLAMIDE), 99+%;Tetrakis(ethylMethylaMido)titaniuM(IV) electronic grade, >=99.99%;TITANIUM TETRAKIS(ETHYLMETHYLAMIDE);TETRAKIS(ETHYLMETHYLAMINO)TITANIUM;TETRAKIS(ETHYLMETHYLAMINO)TITANIUM, 99.9;tetrakis(ethylmethylamido)titanium(iv);tetrakis(ethylmethylamino)titanium(iv) |
| CAS Registry Number | 308103-54-0 |
| Molecular Formula | C12H32N4Ti |
| Molecular Weight | 280.28 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 80 °C0.1 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.923 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Flash Point | 36 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | liquid |
| Color | yellow to orange |
| Sensitive | moisture sensitive |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,C |
| R Phrase | 11-14-34 |
| S Phrase | 16-26-36/37/39-43-45 |
| RIDADR | UN 3398 4.3/PG 1 |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | No |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

