THIONYL FLUORIDE CAS#: 7783-42-8; ChemWhat Code: 1101993
Names & Identifiers |
| Product Name | THIONYL FLUORIDE |
| Synonyms | Fluorure de thionyle;fluoruredethionyle;OSF2;SOF2;Sulfur difluoride monoxide;Sulfur difluoride oxide;sulfurdifluoridemonoxide;sulfurdifluorideoxide |
| CAS Registry Number | 7783-42-8 |
| Molecular Formula | F2OS |
| Molecular Weight | 86.06 |
| EINECS | 231-997-2 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -129°C |
| Boiling Point | -44,8°C |
| Density | (liq; -100°) 1.780; d (solid; -183°) 2.095 |
| Storage | -20°C |
| Stability: | Reacts with water. Decomposes on heating. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C,F,T |
| R Phrase | 20-34 |
| S Phrase | 36/37/39-45 |
| RIDADR | 3308 |
| Hazard Note | Flammable/Corrosive/Toxic |
| TSCA | T |
| Storage Class | 2.3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
