TRANS-2-METHYL-1,3-PENTADIENE CAS#: 926-54-5; ChemWhat Code: 1290644
Names & Identifiers |
| Product Name | TRANS-2-METHYL-1,3-PENTADIENE |
| Synonyms | trans-2-methylpenta-1,3-diene;TRANS-2-METHYL-1,3-PENTADIENE, STAB.;TRANS-2-METHYL-1 3-PENTADIENE 97%;1,3-Pentadiene, 2-methyl-, (E);trans-2-Methyl-1,3-pentadiene,99%;Einecs 213-136-2;2-Methyl-1,3-pentandiene;(3E)-2-Methyl-1,3-pentadiene |
| CAS Registry Number | 926-54-5 |
| Molecular Formula | C6H10 |
| Molecular Weight | 82.14 |
| EINECS | 213-136-2 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -94.9°C (estimate) |
| Boiling Point | 75-76 °C(lit.) |
| Density | 0.718 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n20/D 1.445(lit.) |
| Flash Point | -8 °C |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,Xn |
| R Phrase | 11-36/37/38-65 |
| S Phrase | 16-26-36-62 |
| RIDADR | UN 2461 3/PG 2 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
