TRANS-2,4-PENTADIENOIC ACID CAS#: 626-99-3; ChemWhat Code: 861452
Names & Identifiers |
| Product Name | TRANS-2,4-PENTADIENOIC ACID |
| Synonyms | 2,4-PENTADIENOIC ACID;1,3-BUTADIENE-1-CARBOXYLIC ACID;TRANS-2,4-PENTADIENOIC ACID;(2E)-2,4-Pentadienoic acid;(E)-2,4-Pentadienoic acid;penta-2,4-dienoic acid;Vynilacrylic acid;AI3-28013 |
| CAS Registry Number | 626-99-3 |
| Molecular Formula | C5H6O2 |
| Molecular Weight | 98.1 |
| EINECS | 210-976-1 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 69-72 °C |
| Storage | −20°C |
| Solubulity | 1 M NaOH: soluble0.5g/10 mL, clear, brown |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 22-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 4.4-8-9-23 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

