Triallyl trimellitate CAS#: 2694-54-4; ChemWhat Code: 219359
Names & Identifiers |
| Product Name | Triallyl trimellitate |
| Synonyms | tri-2-Propenyl1,2,4-benzenetricarboxylate;triallyltrimelliate;triam705;trimelliticacidtriallylester;1,2,4-Benzenetricarboxylic acid triallyl ester~Triallyl trimellitate;benzene-1,2,4-tricarboxylic acid triallyl ester;triprop-2-enyl benzene-1,2,4-tricarboxylate;Triallyl trimellitat |
| CAS Registry Number | 2694-54-4 |
| Molecular Formula | C18H18O6 |
| Molecular Weight | 330.33 |
| EINECS | 220-264-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 210°C 45mm |
| Density | 1.161 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n20/D 1.525(lit.) |
| Flash Point | 110 °C |
| EPA Substance Registry System | 1,2,4-Benzenetricarboxylic acid, tri-2-propenyl ester(2694-54-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38-36/37 |
| S Phrase | 26-36/37/39-36-23 |
| RTECS | DC2075000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

