TRIMETHOXYSILYL MODIFIED POLYETHYLENE CAS#: 35312-82-4; ChemWhat Code: 366180
Names & Identifiers |
| Product Name | TRIMETHOXYSILYL MODIFIED POLYETHYLENE |
| Synonyms | TRIMETHOXYSILYL MODIFIED POLYETHYLENE;Crosslinkablepoly-ethylene;ethenyltrimethoxy-silanpolymerwithethene;Silane,ethenyltrimethoxy-,polymerwithethene |
| CAS Registry Number | 35312-82-4 |
| Molecular Formula | C3H9O3Si * |
| Molecular Weight | 121.18726 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 110-120°C |
| Density | 0,927 g/cm3 |
| Flash Point | >200°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
