TRIMIPRAMINE MALEATE SALT CAS#: 521-78-8; ChemWhat Code: 792173
Names & Identifiers |
| Product Name | TRIMIPRAMINE MALEATE SALT |
| Synonyms | TRIMIPRAMINE MALEATE;TRIMIPRAMINE MALEATE SALT;f)azepine,10,11-dihydro-5-(3-(dimethylamino)-2-methylpropyl)-5h-dibenz(mal;surmontilmaleate;trimepriminemaleate;trimepriminemonomaleate;trimipramineacidmaleate;trimipramine hydrogen maleate |
| CAS Registry Number | 521-78-8 |
| Molecular Formula | C24H30N2O4 |
| Molecular Weight | 410.51 |
| EINECS | 208-318-3 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 141-143°C |
| Flash Point | 11 °C |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | chloroform: soluble50 mg/ml, clear, Colorless to faintly yellow |
| form | powder |
| Color | white |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,T,F |
| R Phrase | 22-36/37/38-63-36/38-23/25-39/23/24/25-23/24/25-11 |
| S Phrase | 26-36-45-33-24-16-7-36/37 |
| RIDADR | 3249 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | HN9260000 |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

