TRIPROPARGYLAMINE CAS#: 6921-29-5; ChemWhat Code: 912296
Names & Identifiers |
| Product Name | TRIPROPARGYLAMINE |
| Synonyms | (HCequivCCH2)3N;N,N-Di(2-propynyl)-2-propyn-1-amine;n,n-di-2-propynyl-2-propyn-1-amin;n,n-di-2-propynyl-2-propyn-1-amine;Tri-2-propynylamine;Tris(2-propynyl)amine;TRIPROPARGYLAMINE;tris(propyn-2-yl)amine |
| CAS Registry Number | 6921-29-5 |
| Molecular Formula | C9H9N |
| Molecular Weight | 131.17 |
| EINECS | 230-038-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 79-85 °C11 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.927 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 135 °F |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-27-36/37/39 |
| RIDADR | UN 1993 3/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | YK7660000 |
| Storage Class | 3.2 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

