TRIS(CYCLOPENTADIENYL)HOLMIUM CAS#: 1272-22-6; ChemWhat Code: 108578
Names & Identifiers |
| Product Name | TRIS(CYCLOPENTADIENYL)HOLMIUM |
| Synonyms | TRIS(CYCLOPENTADIENYL)HOLMIUM;tris(eta5-cyclopenta-2,4-dien-1-yl)holmium;TRIS(CYCLOPENTADIENYL)HOLMIUM, 99.9%;TRIS(CYCLOPENTADIENYL)HOLMIUM(III), 98%;tris(η5-cyclopenta-2,4-dien-1-yl)holmium;Tris(cyclopentadienyl)homium;holmium(3+) |
| CAS Registry Number | 1272-22-6 |
| Molecular Formula | C15H15Ho 15* |
| Molecular Weight | 360.21 |
| EINECS | 215-047-4 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 252 °C (dec.)(lit.) |
| Boiling Point | 230°C (vac.) |
| Flash Point | 230°C subl. (vac.) |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F |
| R Phrase | 11-14/15 |
| S Phrase | 43-7/8 |
| RIDADR | UN 3395 4.3/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| Storage Class | 4.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

