TRIS(CYCLOPENTADIENYL)YTTERBIUM CAS#: 1295-20-1; ChemWhat Code: 108512
Names & Identifiers |
| Product Name | TRIS(CYCLOPENTADIENYL)YTTERBIUM |
| Synonyms | Ytterbium, tris(eta(5)-2,4-cyclopentadien-1-yl)-;TRIS(CYCLOPENTADIENYL)YTTERBIUM;TRIS(CYCLOPENTADIENYL)YTTERBIUM(III);tris(eta5-cyclopenta-2,5-dien-1-yl)ytterbium;TRIS(CYCLOPENTADIENYL)YTTERBIUM, 99.9%;TRIS(CYCLOPENTADIENYL)YTTERBIUM (99.9%-YB) (REO);99.9%-yb)(reo);Tris(cyclopentadienyl)ytterbium(III), 99% (99.9%-Yb) (REO) |
| CAS Registry Number | 1295-20-1 |
| Molecular Formula | C15H15Yb 15* |
| Molecular Weight | 368.32 |
| EINECS | 215-071-5 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 277 °C (dec.)(lit.) |
| Boiling Point | subl. 150°C (vac.) |
| Flash Point | 185 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | crystal |
| Color | green |
| Sensitive | Air & Moisture Sensitive |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F |
| R Phrase | 11-14/15 |
| S Phrase | 43-7/8 |
| RIDADR | UN 3395 4.3/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| Storage Class | 4.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

