U 18666A CAS#: 3039-71-2; ChemWhat Code: 339765
Names & Identifiers |
| Product Name | U 18666A |
| Synonyms | U 18666A;3BETA-(2-DIETHYLAMINOETHOXY)ANDROST-5-EN-17 ONE, HCL;3BETA-(2-DIETHYLAMINOETHOXY)-ANDROSTENONE HCL;3BETA-(2-DIETHYLAMINO-ETHOXY)ANDROSTENONE HYDROCHLORIDE;(3BETA)-3-[2-(DIETHYLAMINO)ETHOXY]ANDROST-5-EN-17-ONE DIHYDROCHLORIDE;(3B)-3-[2-(DIETHYLAMINO)ETHOXY]ANDROST-5-EN-17-ONE HYDROCHLORIDE;U18666A,HCl;(3β)-3-[2-(diethylamino)ethoxy]androst-5-en-17-one dihydrochloride |
| CAS Registry Number | 3039-71-2 |
| Molecular Formula | C25H42ClNO2 |
| Molecular Weight | 424.06 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 195-196.5 °C(lit.) |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | H2O: 9 mg/mL at ≤60 °C |
| form | crystalline |
| Color | white |
| Water Solubility | Soluble in water at 10mg/ml |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 22-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

