UREA CAS#: 506-89-8; ChemWhat Code: 767646
Names & Identifiers |
| Product Name | UREA |
| Synonyms | UREA, PRILLED;UREA HYDROCHLORIDE;UREA FERTILIZER;UREUM;AKOS BBS-00004448;CARBONYLDIAMIDE;CARBIMIDE;HARNSTOFF |
| CAS Registry Number | 506-89-8 |
| Molecular Formula | CH4N2O |
| Molecular Weight | 60.06 |
| EINECS | 200-315-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 132-135 °C(lit.) |
| Density | 1.335 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | H2O: 8 M at 20 °C |
| form | powder |
| Color | white |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 36/37/38-40 |
| S Phrase | 26-36 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | YR6250000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

