Vinylbenzyl chloride CAS#: 57458-41-0; ChemWhat Code: 878580
Names & Identifiers |
| Product Name | Vinylbenzyl chloride |
| Synonyms | VINYLBENZOIC ACID;TIMTEC-BB SBB006579;P-VINYLBENZOIC ACID;RARECHEM AL BO 0691;4-CARBOXYSTYRENE;stabilizedmixtureofm-andp-isomers;Vinylbenzyl chloride, mixture of m and p-isomers, 96%;Benzene, 1-(chloromethyl)-3(or 4)-ethenyl- |
| CAS Registry Number | 57458-41-0 |
| Molecular Formula | C9H9Cl |
| Molecular Weight | 152.62 |
| EINECS | 214-053-4 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 142-144 °C(lit.) |
| Boiling Point | 229°C |
| Density | 1.074 |
| Refractive Index | 1.571-1.573 |
| Flash Point | 104°C |
| Storage | 2-8°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to yellow |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,C |
| R Phrase | 36/37/38-43-34-21/22 |
| S Phrase | 26-36-45-36/37/39-28A-25 |
| RIDADR | 1760 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10 |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

