Z-2-Buten-1-yl-boronic acid pinacol ester, Z-Crotylboronic acid pinacol ester, cis-2-(2-Buten-1-yl)-4,4,5,5-tetramethyl-1,3,2-dioxaborolane CAS#: 69611-01-4; ChemWhat Code: 971333
| Z-2-Buten-1-yl-boronic acid pinacol ester, Z-Crotylboronic acid pinacol ester, cis-2-(2-Buten-1-yl)-4,4,5,5-tetramethyl-1,3,2-dioxaborolane Basic information |
| Product Name | Z-2-Buten-1-yl-boronic acid pinacol ester, Z-Crotylboronic acid pinacol ester, cis-2-(2-Buten-1-yl)-4,4,5,5-tetramethyl-1,3,2-dioxaborolane |
| Synonyms | cis-Crotylboronic acid pinacol ester;Z-2-Buten-1-yl-boronic acid pinacol ester, Z-Crotylboronic acid pinacol ester, cis-2-(2-Buten-1-yl)-4,4,5,5-tetramethyl-1,3,2-dioxaborolane;Cis-2-buten-1-ylboronic acid, pinacol ester;(Z)-2-(But-2-en-1-yl)-4,4,5,5-tetraMethyl-1,3,2-dioxaborolane;cis-Crotylboronic acid pinacol ester 97% |
| CAS Registry Number | 69611-01-4 |
| Molecular Formula | C10H19BO2 |
| Molecular Weight | 182.07 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
| Z-2-Buten-1-yl-boronic acid pinacol ester, Z-Crotylboronic acid pinacol ester, cis-2-(2-Buten-1-yl)-4,4,5,5-tetramethyl-1,3,2-dioxaborolane Chemical Properties |
| Density | 0.884 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n20/D 1.435 |
| Flash Point | 63 °C |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

