ZINC ARSENIDE CAS#: 12006-40-5; ChemWhat Code: 130882
Names & Identifiers |
| Product Name | ZINC ARSENIDE |
| Synonyms | ZINC ARSENIDE;trizinc diarsenide;ZincArsenide,99%;Zinc arsenide, 99% (metals basis);Einecs 234-486-2;Zinc arsenide (zn3as2);Zinc arsenide/ 99.999%;Zinc arsenide (99.5%-Zn) |
| CAS Registry Number | 12006-40-5 |
| Molecular Formula | As2Zn3 |
| Molecular Weight | 346.01 |
| EINECS | 234-486-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 1015°C |
| Density | 5,528 g/cm3 |
| form | 6.35mm and down Pieces |
| Water Solubility | Insoluble in water. Soluble in dilute sulfuric acid. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,N |
| R Phrase | 23/25-50/53 |
| S Phrase | 20/21-28-45-61-60 |
| RIDADR | 1557 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

