ZIRCONIUM 2-METHYL-2-BUTOXIDE CAS#: 24675-20-5; ChemWhat Code: 250245
Names & Identifiers |
| Product Name | ZIRCONIUM 2-METHYL-2-BUTOXIDE |
| Synonyms | zirconiumtetrakis-(1,1-dimethyl-propoxide);ZIRCONIUM T-PENTYLOXIDE;ZIRCONIUM T-AMYLOXIDE;ZIRCONIUM 2-METHYL-2-BUTOXIDE;Tetrakis(1,1-dimethylpropoxy) zirconium(IV);Tetrakis(tert-amyloxy) zirconium(IV);Zirconium tetra-tert-amyloxide;Zirconium(IV)tetra(1,1-dimethylpropoxide) |
| CAS Registry Number | 24675-20-5 |
| Molecular Formula | C20H44O4Zr |
| Molecular Weight | 439.78 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 138°C 5mm |
| Density | 0,961 g/cm3 |
| Flash Point | 114°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| TSCA | No |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

